Geodetické práce na jaře 2023

S příchodem jara opět měříme na plné obrátky. Téměř každý den vyjíždí tři skupiny měřit do všech směrů Olomouckého kraje. Pokračujeme v mapování železnic, tvoříme geometrické plány a zaměřujeme sítě jako podklad pro digitální technickou mapu. A samozřejmě se věnujeme inženýrské geodézii.

Mapování železnic

Po zpracování úseku železnice Litovel – Mladeč jsme se přesunuli k měření železnice i s navazujícím depem v Hulíně. Během 14 dní jsme zmapovali zadané území a pokračovali se zpracováním v kanceláři. Nyní už jsou obě lokality odevzdány.

Měření sítí

V souvislosti s přípravou celorepublikové digitální technické mapy musí všichni vlastníci, správci a provozovatelé shromáždit chybějící údaje o jejich sítí. S vlastní vyhledávačkou sítí a s generátorem signálu umíme vyhledávat kabely veřejného osvětlení, elektrické kabely i plyn. U kanalizace měříme povrchové znaky – šachty a uliční vpustě, a měříme jejich polohu výšku i hloubku. Měření stávajících sítích probíhá v obcích Svébohov, Slatinice a Třebčín.

Geometrické plány

Pro stavby v Kralicích, ve Vincencově, v Pěnčíně a v Nemilanech jsme vyhotovili hned několik geometrických plánů pro vyznačení věcného břemene k části pozemku. Břemena byla vyznačena podél sítí – jednalo se o vodovod, kanalizaci, veřejné osvětlení i optický kabel. Další geometrické plány jsme vyhotovili pro rozdělení pozemku a opravu mapy v Bělkovicích-Lašťanech. Vyznačení budovy a rozdělení pozemků proběhlo také v Kostelci, v Nákle či v Žárovicích.